Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Zajímavosti

První epizodu v premiérovém vysílání sledovalo 1 959 000 diváků starších 15 let, což vyšlo na 44,2% podíl na sledovanosti, díky čemuž se stali Vinaři nejsledovanějším seriálem televize Prima od roku 2005.

Anna Fialová, představitelka Julie, je vnučkou Karla Fialy známého z filmu Limonádový Joe (1964), kde ztvárnil hlavní roli Joa.

Část rozpočtu seriálu hradil Jihomoravský kraj z rozpočtu na propagaci turistického ruchu. V každém dílu je tedy zapracováno seznámení s jednou vinnou odrůdou typickou pro oblast Pálavy.

Nářečí, kterou mluví seriálové postavy, se stalo terčem kritiky mnoha skutečných Moraváků. Producent Tomáš Vican se hájil tím, že šlo o nadsázku, a ne o dokument, a obec Křetice je fiktivní, tudíž se v ní mluví "křeticky".

Přestože děj probíhá ve vinařské oblasti na jižní Moravě, valná většina herců pochází z Čech. Poznat to lze v rozhovorech, kdy se postavy snaží mluvit v nářečí, které ale ve scénáři ani v hereckém podání jižní Moravu přesně nenapodobuje.

V seriálu hrají Tomáš Matonoha a Lucie Benešová, kteří spolu žijí v soukromém životě.

Vesnici Křetice, v níž se děj odehrává, na mapě nenajdete, protože vůbec neexistuje. Záběry z vinic jsou z velké části z CHKO Pálava. Ve snímku lze také shlédnout záběry na Vodní díly Nové Mlýny.

Některé scény byly natočeny ve Vinařství u Kapličky v obci Zaječí. V tomto vinařství byl natočen i film Bobule (2008) a 2Bobule (2009).

Natáčení probíhalo v Břeclavi v obcích Pavlov, Dolní Dunajovice, Mikulov, Perné, ale i ve Višňové na Znojemsku, na Bzenecku a v lokalitě Nechory, Prušánky, okr. Hodonín.

TOPlist