Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

 Martin Kopp

Martin Kopp - narozen 25. srpna 1983 v Praze

je český režisér

Martin Kopp se narodil v roce 1983 v Praze. V dobách svých studií na gymnáziu se ujal natáčení amatérských filmů. Absolvoval roční kurz filmové režie ve studiu Pollas. Po ukončení gymnázia se byl přijat na Soukromé vyšší odborné škole filmu (SVOŠF) v Písku, kde psal scénáře ke krátkým snímkům Zrádné srdce a Poslední pokoj, které v roce 2005 také produkoval.

Zanedlouho začal pracovat na scénáři úspěšného krátkého filmu HRANICE (2006), který dokončil během studií na Filmové akademii Miroslava Ondříčka a realizoval ve spolupráci s ČT. Půlhodinový snímek HRANICE se odehrává v tehdejším Československu, roce 1949. Hlavním hrdinou je třicetiletý novinář Karel Hrubeš, který se odmítá smířit s životem v komunistickém režimu a jedinou šancí na lepší zítřky je útěk přes hranici a emigrace do západních zemí. Hrubeš kontaktuje skupinu tajných převaděčů, s jejichž pomocí v šumavských lesích překročí hranici do západního Německa. Po výslechu americkými důstojníky však poznává, že celá situace je pouze vykonstruovaným divadlem a zrůdnou léčkou, kterou nastražila komunistická Státní bezpečnost. Na přelomu čtyřicátých a padesátých let rozjela StB „akci Kameny“, která se stala pro několik desítek lidí, kteří se rozhodli jít ve stopách Hrubeše, osudnou.

Drama, volně natočené podle povídky Otakara Rambouska "Co vyprávěl poslanec", odvysílala loni na jaře Česká televize a autorovi film získal Zvláštní cenu poroty a Cenu společnosti Kodak na 6. MFF studentských filmů v Písku.

Martin Kopp v současnosti režíruje videoklipy a spolupracuje s ČT na cyklu Na cestě.

 Jiří Vejdělek

Jiří Vejdělek - narozen 11. května 1972 ve Šluknově

je český scénárista a režisér

Filmem Účastníci zájezdu vstupuje v roce 2006 do celovečerní hrané tvorby režisér Jiří Vejdělek. Absolvent režie na pražské FAMU patří k nejvýraznějším osobnostem mladší režisérské generace. Jeho snímky získaly řadu cen na prestižních studentských festivalech. Jako režisér patřil k strůjcům úspěchu tří řad televizního seriálu Redakce (režíroval společně s Tomášem Krejčím). Jiří Vejdělek byl nominován na televizní cenu Elsa 2005 v kategorii režie.

TOPlist